Kamenný kříž před kostelem
Nejdůležitější kříže byly vždy umísťovány v samé blízkosti kostela. Je tomnu tak i v tomto případě. Kříž o úctyhodné výšce 4.75 m zde stojí od roku 1882 na podstavci o rozměrech l60x140x19 cm. Je vyroben z pískovce, osazen na dvou kvádrových stupních. Nižší stupeň je ozdoben vyrytou datací a orámováním s okosenými nárožími, které pak přechází římsou s výžlabkem do střední osmiboké části zdobené nikou a reliéfem postavy Panny Marie. Střední část přechází římsami do horní části soklu. Horní část se směrem nahoru mírně zužuje - v této části je zobrazen reliéf nástrojů Kristova mučení. Tato část je umělecky upravena.
Vlastní pískovcový kříž z profilované patky a s korpusem Krista v podživotní velikosti má podobu jednoduchého latinského kříže. Kristova hlava s trnovou korunou se sklání k pravému rarneni. Nad jeho hlavou je tabulka s nápisem INRI.
Kříž je umístěn v K.U. Děrné na pozemku 894/1, který vlastní město Fulnek. Kříž je svou čelní částí natočen k západu. V minulosti jej udržovala obec. Na katastrálních mapách obce (ZA Opava, OA Nový Jičín) z r. 1876 se jeho stanoviště uvádí vpravo od vstupu do kostela. Stávající katastrální mapa i mapa z r. 1836 ale uvádí jeho umístění vlevo před vstupem do kostela.
V soupisu sakrálních památek obce Děrné se kříž zmiňuje vletech 1833, 1836 a 1860. Kříž zde stával pravděpodobně mnohem déle - bylo zvykem nechat kříž postavit brzy po dostavbě kostela. Děrenský kostel byl dostavěn v roce 1680. Je velmi pravděpodobné, že i v prostoru našeho kostela byly již dříve postaveny a umístěny kříže.
Stávající kříž je hodnotně kamenicky zpracován neznámým autorem. Svým působivým vzhledem, bohatým opracováním i umístěním přispívá k celkovému pěknému vzhledu našeho kostelíka a jeho okolí. V minulosti obec kříž udržovala v dobrém stavu, tak aby dál sloužil následujícím generacím.
V roce 2004 se Památkový ústav v Ostravě snažil o zapsání tohoto hodnotného kříže do seznamu kulturních památek ČR - zatím jej Ministerstvo kultury nedoporučilo.
Následující rok 2005 byl ale pro tento kříž údobím památným. Díky památky-milovných lidí se nakonec přistoupilo k jeho dalekosáhlé rekonstrukci. Oprava kříže byla nutná jednak z důvodu poškození, pro částečný rozpad hmoty pískovcového kříže a hlavně havarijním stavem jeho základu.
K opravě obecního kříže se postavil kladně i MěU ve Fulneku, který přispěl částkou 45 000 Kč. Občané přispěli nejen prací na novém základu kříže, ale i finanční sbírkou mezi nimi.
Výstavbu základu a samotného podstavce prováděl pan L. Bena; renovaci a rekonstrukci kříže prováděl s dokonalostí sobě vlastní akademický sochař pan Míča z Prahy.
Celkovou renovaci zajišťoval pan S. Šmeidler, vypomohl pan Pavlíček z Fulneku.