Kaple svaté Nortburgy
Podélná zděná kaple je urbanistický prvek dotvářející ráz zdejší venkovské krajiny. Boží muka jsou zděná a omítnutá hladkou štukovou omítkou. Jejich hmota je členěná ve střední části třemi poměrně velkými nikami, ve kterých jsou umístěny obrazy svatých malovaných na dřevě. V prvním niké je umístěn obraz Sv. Josefa v rouše s děťátkem a pod ním je nápis Svatý Josefe, oroduj za nás! Ve střední niké je namalována svatá Notburga. Pod paží má vymalován snop obilí a nad ní je její mýtus - srp. Ve spodní orámované části je nápis Svatá Notburgo, oroduj za nás! V třetí niké je vyobrazena Sv. Rodička v rouše se svatozáří. V dolní části je nápis Svatá Boží Rodičko, oroduj za nás! Obrazy jsou kryté plexisklem a mřížkou. Jejich výška je 120-140cm a široké jsou 55-70 cm. Sokl celé stavby je mírně odskočen.
Na straně obrácené ke komunikaci je trojúhelný štít oddělený profilovanou korunní římsou. Ve štítu je ve štuku vyobrazen kříž. Stavba je završena sedlovou stříškou krytou titan-zinkovým plechem. Střední část stavby je po stranách mírně zkosena, zkosení je rovněž kryto plechem. Čelní část Boží muky je nasměrována východním směrem. Před kaplí jsou tři řady cihlových schodů zasahujících až k silnici směřující ke Skřípovu.
Kaple stojí při skřípovské cestě asi 1 km severně za vesnicí. Na K.U. obce Děrné je místo značeno na parcele č. 529/2, která přiléhá ke stavení Č. 30.
Kaple byla pro svou neobvyklou stavbu a krajovou zvláštnost v polovině roku 2004 prohlášena za kulturní památku pod rejstříkovým číslem USKP 101 047. V soupisu sakrálních památek obce je uváděna vletech 1833 a později 1860. V roce 1836 je u ní poznačeno, žeje zde od pradávných časů a obcí je uctívána už 90 let jako přímluvkyně (ochránkyně) před dobytčím morem (Svatá Notburga je patronkou služek).
Kaple byla udržována z dodaných obětních peněz o nichž vede účet místní soud v Děrném pod dohledem pana faráře. Mnozí pamětníci vzpomínají na šedesátá léta minulého století, kdy byla na dřevěném nízkém sloupu umístěna dřevěná skříňka s petlicí a zámkem. Do skříňky dávali milodary kolemjdoucí a procházející poutníci. Toto památné místo sloužilo i k pravidelnému zastavení věřících občanů v druhém dni Prosebních dnů. Mezi Křížové dny patřilo pondělí, úterý a středa před svátkem Nanebevstoupením Páně.
I v současné době zdejší lidé místo uctívají. Její pěkný vzhled umocňují dvě blízké lípy po jejich stranách, které zde byly vysazeny pravděpodobně v 40. letech minulého století.
Kaple byla v minulosti několikrát opravována. Větší opravy se dočkala (dle zpráv ZA
Olomouc — olomoucká konsistoř, karta 4809) v roce 1911, kdy byly opravovány hodnotné dřevěné
obrazy Sv. Hofburgy, Sv. Petra i Sv. Rodiny. Opravován byl i její zevnějšek zničený zubem času.
K této opravě byla zřízena i nadace, z jejíž sbírky se hradily veškeré náklady. Větší opravou prošla
v roce 1985 a v roce 2003, v letech kdy se měnilo popisované krytí stavby. Došlo i k renovaci
dřevěných obrazů a k úpravě celkového vzhledu kaple včetně poškozených schodů.
K tomuto památnému místu a jeho kapli se váže nejznámější místní pověst o záchraně Děrného v době třicetileté války.
Pověsí o kapličce sv. Norbzirgy dle Josefa Ullricha z časopisu Kuchländchen.
Na Děrenském kopci stojí malá kaplička s obrazem sv. Notburgy, ochránkyně věřících v tísni. Pomník byl postaven obyvateli Děrného jako díkuvzdání nebi za ochranu před nouzí a utrpením.
V letech 30-leté války se v Děrném objevila zvěst o tom, že jeden z houfů švédských žoldnéřů se od Opavy blíží k obci. Všechny obce, kterými na své cestě projížděl, byly vypleněny. Nepřátelští jezdci už stáli až u Nového Dvora.
Zbožní obyvatelé Děrného se obrátili k Bohu s modlitbami a prosili ho o odvrácení hrozícího nebezpečí. A hle - když Švédové dorazili na Děrenský kopec, zahalila je hustá mlha a vesnici v údolí skryla. Švédové zbloudili ze správné cesty a dojeli do údolí ‚Hluboká‘ (poblíž Kujav) a odtud se pak ubírali poledním směrem přes Kravařsko.